لوله های فولادی

معرفی انواع لوله های فولادی (لوله فولادی کربنی، استنلس استیل، فولادی سیاه، گالوانیزه،)

مقدمه:

لوله فولادی چیست ؟

لوله میله یا استوانه ی توخالی، بلند و دوسر باز با سطح مقطع دایره ای است که از آن جهت انتقال  (pipe)   ، سیالات از یک مکان به یک مکان دیگر استفاده می شود. لوله ها جنس های مختلفی مانن د لوله  پلی  اتیل ن استنلس  استیل، بتن، چدن، فولاد و … دارند. یکی از رایج و متداول ترین لوله های مورد استفاده در صنعت،  لوله فولادی است. لوله های فولادی به دلیل مزایای   و ویژگی های  متنوع   و منحصر به فرد ی که  دارند برای بسیار ی ا ز مناطق   و د ر  بازارهای  جهانی  بیشتر  مورد توجه قرار می گیرند. در ادامه درباره یکی از مهم ترین   ،  صنایع  مختلف  دارند لوله های فولادی که در صنایع محبوب مورد استفاده قرار میگیرند توضیحاتی شرح داده میشود.

لوله های فولادی کربن ی لوله های فولادی کربنی از مقرون به صرفه ترین لوله های فولادی در جهان می باشند.این لوله ها از محبوب  ترین انواع لوله های فولادی می باشند.

لوله های فولادی

لوله های فولادی کربنی چیست ؟

لوله های فولادی کربن از عنصری  ساخته شده است که در آن اصلی  ترین و مهم ترین تشکیل دهنده شیمیایی لوله کربن  می  باشد.وکربن میزان خصوصیات بدنی فلز مانند استحکام و مقاومت لوله را تعیین می کند. در فرآیند تولید لوله های فولادی کربنی ، تولیدکنندگان لوله های فولادی، کربن را به آهن اضافه می کنند تا  فلز حاصل از آن سخت تر و مستحکم ترشود.ساختار  تشکیل  دهنده لوله های فولاد ی  از  موارد  اولیه  زیر می باشند.

  • سیلیسیوم

  • فسفر

  • منگنز

  • گوگرد

  • کربن

لوله مانیسمان کربن استیل چیست ؟

 لوله مانیسمان کربن استیل با سوراخ کردن یک شمش فولاد یا خالی کردن یک لوله جامد توپُر ساخته میشود  و سپس نورد گرم، نورد سرد و یا به صورت سرد کشیده میشود. لوله مانیسمان کربن استیل نقش بسیار مهمی را در صنعت تولید لوله ایفا می کند. بر اساس آمارهای موجود سالانه  ظرفیت تولید  مانیسمان کربن استیل 4.5 میلیون تن لوله وجود دارد.

لوله فولادی کربنی، مقرون به صرفه ترین لوله فولادی

لوله های فولادی کربنی در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا، استرالیا، نیوزیلند، هند و غیره از محبوب ترین انواع لوله های فولادی برای فروش به شمار می رود.  لوله های فولادی کربن از فلزی ساخته شده اند که در آن کربن عنصر اصلی شیمیایی است و میزان خصوصیات بدنی فلز مانند استحکام و مقاومت را تعیین می کند. در فرآیند تولید لوله های فولادی کربن، تولید کنندگان کربن را به آهن اضافه می کنند تا فلز حاصل را سخت و تقویت کند.

لوله های فولادی

ویژگی های لوله فلزی

لوله فلزی، از نوع لوله های مستحکم، صلب و با ضریب انبساط حرارتی پایین است. البته لوله فلزی سنگین بوده و برای جابجایی نیاز به عوامل کاری بیشتری دارد.

لوله های سیاه درزدار و لوله های مانیسمان به طور معمول در معرض خوردگی قرار دارند. اگرچه در کشور ما برای ایجاد تمایز لوله های فلزی را با نام لوله های کربن استیل یا لوله های سیاه می شناسیم اما باید توجه کنیم که لوله های گالوانیزه و لوله های استنلس استیل نیز در دسته ی لوله های فلزی قرار دارند.

لوله های فلزی در انواع مختلف تولید می شود که بر حسب کاربرد به 3 دسته مهم تقسیم می شوند.

انواع لوله های فلزی

لوله ها دارای آلیاژهای متفاوتی می باشند که یکی از پرکاربردترین آلیاژهای مصرفی در تاسیسات و صنعت ، لوله های فولادی می باشند که به نام لوله های فلزی نیز شناخته می شوند . لوله های فولادی نیز دارای دسته بندی های متفاوتی می باشند که کی از رایج ترین آن ها لوله های کربن استیل و لوله های ST – 37 می باشند .

در ادامه به بررسی لوله های فولادیخواهیم پرداخت :

1- لوله مانیسمان ( بدون درز )

2-لوله سیاه درزدار

3- لوله گالوانیزه

 از لوله های مانیسمان در سیستم های فشار بالا و دما بالا استفاده می گردد و این نوع لوله ها قابلیت دوام بیشتری در محیط های با خوردگی بالا دارند و ساختار و مقاومت یکنواختی در تمام طول لوله وجود دارد. لوله های بدون درز به روش های مختلفی همچون ریخته گری شنی، ریخته گری گریز از مرکز، مانیسمان و … تولید می گردد.

هزینه تولید لوله های مانیسمان در سایزهای بزرگ زیاد بوده و معمولا در سایزهای کوچکتر از آنها استفاده می شود.لوله های مانیسمان نام دیگر آن، لوله بدون درز می باشد که برای استفاده در فشار و دمای بالا می باشد از جمله مواردی که از لوله مانیسمان استفاده می شود برای سیستم اطفاء حریق ، موتورخانه و … می باشد. قیمت لوله تولید شده به این روش در این صفحه موجود می باشد .

  • لوله های سیاه درزدار

نوع دیگری از لوله ها ، لوله های درز دار می باشند که با استفاده از لوله کردن ورق و جوشکاری درز آن تولید می شود. از لوله های درز دار برای انتقال گاز، بخار و آب در سیستم های تاسیساتی فشار متوسط و سیستم های آتش نشانی و فاضلاب استفاده می شود.

لوله های درز دار هزینه تولید پایین تری داشته و نسبت به لوله های مانیسمان قیمت پایین تری دارد همچنین حد تحمل فشار و دمایی پایین تری نسبت به لوله های مانیسمان دارد.

نکته : برای سایزهای کوچک و متوسط لوله های مانیسمان مناسبتر و در سایزهای بزرگ لوله های درزدار به صرفه ترند.

  • لوله گالوانیزه

لوله های گالوانیزه نیز نوع دیگری از لوله ها فلزی می باشد که به دو دسته لوله های فولادی گالوانیزه و لوله های آهنی گالوانیزه تقسیم می شوند. لوله های فولادی گالوانیزه در مقایسه با نوع آهنی سبکتر و براق تر هستند.

از لوله ای گالوانیزه در تجهیزات تهویه مطبوع، محیط های اسیدی و مستعد زنگ زدن، گلخانه ها،تصفیه خانه ها، حصارکشی، سیستم های تخلیه فاضلاب استفاده می شود. کلیه لوله های گالوانیزه در شاخه های 6 متری و از سایز 1/2 اینچ تا قطر 6 اینچ تولید می گردند و اتصال آنها به صورت دنده ای است.

لوله های گالوانیزه معمولا در سیستم زیرزمینی کاربرد ندارد. لوله های گالوانیزه برای انتقال آب استفاده می شود و به علت پوششی که از فلز روی دارند مورد خوردگی و زنگ زدگی قرار نمیگیرند . لوله های گالوانیزه به صورت جوشی استفاده نمی شوند و هر دو سر آن به صورت دنده ای می باشد.

لوله های فولادی

گالوانیزاسیون به دو روش خوردگی لوله را کاهش می دهد :

1- لایه ای مانند رنگ بر روی لوله ایجاد می کند و لایه ی اکسیدی شبیه آلومینیوم یا ضد زنگ را تشکیل می دهد.

2- لایه ی روی(Zn) نقش فداکارانه ای را در لوله ی گالوانیزه بازی می کند. در یک فرآیند خوردگی همواره آند فدای کاتد شده و خورده می شود و در لوله گالوانیزه لایه ی روی(zinc) نقش آندی را ایفا می کند.

صلبیت لوله های فولادی

صلبیت در لوله ها نقش بسیار مهمی دارد چرا که به واسطه آن فاصله بین بست و آویز لوله تعیین می شود. بست لوله های فلزی به دلیل صلبیت بالا در فواصل بزرگتری قرار می گیرد. در لوله و اتصالات پلیمری که انعطاف بیشتری دارند فاصله بست ها باید کمتر باشد.

مزایای لوله های فولادی

ضریب انبساط حرارتی لوله های فولادی کم است و بنابراین در سیستم هایی که از لوله های فولادی استفاده می شود نیاز کمتری به لوپ های انبساطی و همینطور قطعه انبساطی یا لرزه گیرهای آکاردئونی است.

اگرچه لوله های فولادی صلبیت بالایی دارند و کمتر تغییر شکل می دهند اما در عوض نیروهای بزرگی را به تکیه گاهها وارد می کنند.

لوله های سیاه فولادی

لوله های سیاه فولادی، پوشش گالوانیزه ندارد. نام لوله سیاه به دلیل پوشش تیره سطح این نوع لوله هاست که به دلیل آهن اکسیده شده بر روی آن ایجاد شده است. از لوله های فلزی سیاه در مکانهایی استفاده می شود که نیازی به لوله گالوانیزه نباشد.

لوله های سیاه به دلیل مسائل بهداشتی، برای انتقال آب آشامیدنی کاربردی ندارد اما می تواند در انتقال سیالاتی مانند گاز و سیالاتی بجز آب آشامیدنی استفاده شود. قیمت لوله سیاه به علت اینکه فرآیند گالوانیزه روی آن ها انجام نمی شود از قیمت لوله هایی که فرآیند گالوانیزه انجام می شود پایین تر است .

حمل آب و فاضلاب در زیر زمین

تحت تأثیر شوک یا لرزش ناشی از آب در حال نوسان، لوله های فولادی کربن برای انتقال آب، فاضلاب و سایر انتقال مایعات ایده آل است. آنها همچنین گزینه عالی در مورد گذاشتن خطوط لوله آب در معابر هستند.

مورد استفاده در عملیات صنعتی با درجه حرارت بالا

لوله های فولادی کربن به دلیل توانایی مقاومت در برابر حرارت زیاد، معمولاً در صنایع گرمایش و میعان و در انتقال گازهایی مانند بخار استفاده می شود. لوله ها همچنین پس از آزمایش دقیق با سیستم گرمایش تحت فشار یا سیستم هوای فشرده استفاده می شوند.

لوله های فولادی کربنی همچنین در مناطق دیگری از جمله فرآوری شیمیایی، داربست های فلزی و صنعت ساختمان، سیستم های آبپاش و آبیاری و صنعت خودرو نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مختلف لوله های فولادی کربنی برای فروش

لوله های فولادی کربن با توجه به نسبت کربنی که با آهن درآمیخته می شود طبقه بندی می شوند. معمولاً پنج کلاس از فولاد کربن وجود دارد که عبارتند از:

فولاد کربن فوق العاده بالا با 1.00 – 2.00٪ از محتوای کربن

 فولاد کربن بالا با 0.60 – 0.99٪ کربن

 فولاد کربن متوسط ​​شامل 0.30 – 0.59٪ کربن

 فولاد کم کربن که شامل 0.16 – 0.29٪ کربن است

 فولاد کربن ملایم شامل کربن 0.05 – 0.15٪

مزایای لوله های فولادی کربن

مقرون به صرفه

همانطور که در بالا گفته شد لوله هایی که از جنس فولاد کربن ساخته می شوند مقرون به صرفه هستند زیرا اغلب به عنوان ارزان ترین نوع لوله های فولادی برای فروش در بازار جهانی قرار می گیرند. به لطف دوام آنها، لوله های فولادی کربن می توانند به شما در صرفه جویی در هزینه زیادی که برای تعمیر یا تعویض نیاز دارند ، کمک کنند. علاوه بر این، این نوع لوله های فولادی به راحتی قابل خم شدن و شکل دادن به هر گونه مشخصات مورد نیاز شما می باشد. بنابراین، این لوله ها برای هر مشاغل، سازنده یا پیمانکار انتخابی هوشمندانه ارائه می دهند ، به خصوص آنهایی که بودجه محدودی دارند.

ایمن و با دوام

لوله های فولادی کربنی برای کنترل یا کار با آنها بی خطر است، زیرا نیازی به استفاده از مواد نگهدارنده مانند چسب یا سموم دفع آفات نیست. قابلیت اشتعال پذیری و نفوذ ناپذیری آنها در برابر آفات، آنها را به یک انتخاب محبوب برای خانه سازی و ساخت جاده تبدیل کرده است. همچنین، آنها در برابر خوردگی و بلایای طبیعی مانند طوفان ها، زمین لرزه ها یا گردبادها مقاوم هستند و این باعث می شود این نوع لوله فولادی به طور مداوم دوام داشته باشد.

سازگار با محیط زیست

فولاد کربن به راحتی بازیافت می شود و تولید فولاد کربن با محیط زیست دوستانه است. تحقیقات نشان داده است که 70 درصد کل فولاد سالانه در آمریکای شمالی بازیافت می شود و تقریبا نیمی از فولاد در امکاناتی با استفاده از ترکیبات ایمنی محیط زیست تولید می شود. این ویژگی باعث می شود لوله های فولادی کربن در پروژه هایی که به حفاظت از کره زمین اهمیت می دهند اولویت داشته باشند.

لوله های فولادی

معایب لوله های فولادی کربن:

عملکرد فراگیر ضعیف:

یکی از بزرگترین نقاط ضعف لوله های فولادی کربن این است که اطمینان از عملکرد خوب در کل برای آنها سخت تر است. هنگامی که استحکام بالا تضمین شود، سختی کم است و برعکس، برای بهبود چقرمگی، باید بپذیرید که آنها از قدرت کمتری برخوردار هستند. این امر از این واقعیت ناشی می شود که فولاد کربن نسبت به سایر مواد ناپایدار است.

شکننده:

محتوای بالای فولاد کربن باعث می شود لوله های فولادی کربن در مقایسه با سایر فلزات سخت تر، شکننده و کمتر قوی تر شوند. احتمال شکستگی یا ترک خوردگی زیاد است و کمتر تحت فشار زیاد خم می شود.

ظاهر نه چندان جذاب:

در مقایسه با سایر مصالح مورد استفاده در ساخت لوله های فولادی کربن، فولاد کربن از نظر ظاهری کمتر جذابیت دارد زیرا در مقابل زنگ زدگی بسیار آسیب پذیر است. اگر جذابیت زیبایی شناختی را جدی بگیرید ، شاید لازم باشد این عامل را در نظر بگیرید.

لوله استنلس استیل، مقاوم ترین لوله فولادی

لوله های استنلس استیل مشابه لوله های فولادی کربن در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان متقاضیان زیادی دارند. این نوع لوله های فولادی به دلیل مقاومت در برابر خوردگی قابل توجه بسیار شناخته شده است. این لوله ها در اندازه و فرم متفاوت هستند و در مناطق مختلف اعم از ابزار جراحی، لوازم اصلی تا ساختمان و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد لوله استنلس استیل

مردم از لوله های استنلس استیل برای مقاصد مختلف در کار و زندگی روزمره استفاده می کنند. در اینجا موارد متداول ذکر شده است:

ساخت و ساز

در صنایع ساختمانی اغلب از لوله های استنلس استیل در ساخت مناز ، ساختمان ها، پل ها و داربست ها استفاده می شود. آنها به دو دلیل تجربی و زیبایی شناختی، انتخاب خوبی را ارائه می دهند. به دلیل استحکام و دوام آنها، بسیاری از کارهای ساختاری هنوز ظاهر اصلی خود را حفظ می کنند. بسیاری از بناهای مشهور ساخته شده با لوله های استنلس استیل در جهان عبارتند از: The Helix Bridge، یک پل عابر پیاده در Marina Bay در سنگاپور، برجهای دوقلوی Petronas، یکی از بلندترین آسمان خراش های جهان و مجلس پارلمان استرالیا در کانبرا.

حمل مایعات

لوله های استنلس استیل در انتقال مایعات به ویژه از آب گرم، گا ، گوگرد، روغن، مواد شیمیایی و غیره استفاده می شود. آنها در فرآوری های نفت و گاز، سیستم فاضلاب و امکانات تصفیه آب نیز محبوب هستند.

کار برد های دیگر

لوله های ساخته شده از فولاد ضد زنگ همچنین در صنایع خودرو، داروسازی، معماری مدرن، لبنیات و فرآوری مواد غذایی و همچنین در ساخت تجهیزات گرمایش و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مختلف با توجه به کاربردهای آنها

لوله های فولادی ضد زنگ فشار: این نوع لوله از جنس استنلس استیل می تواند از کامپوزیت نیکل و کروم یا از کروم جامد ساخته شود. دو زیر مجموعه از لوله های استنلس استیل تحت فشار یکپارچه و عملکرد الکترونیکی هستند.

لوله های فولادی ضد زنگ بهداشتی: این نوع لوله در صنایع بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد، جایی که فاضلاب در اولویت قرار دارد مانند مواد غذایی و آشامیدنی. لوله های بهداشتی معمولاً از ASTMA270 ساخته شده و نیاز به نگهداری کمتری دارند.

لوله های استنلس استیل مکانیکی: این لوله ها از مقادیر ASTMA511 و A554 ساخته شده اند و برای تولید مواردی مانند استوانه ها و سایر کاربردهای مشابه استفاده می شوند.

 لوله های فولادی ضد زنگ استاندارد: این نوع از فولاد ضد زنگ درجه 304 است که حاوی 0،08 کربن است. از آنجا که در برابر خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم است. این نوع فولاد ضد زنگ اغلب در کاربردهای منظم محیط استفاده می شود.

لوله های استنلس استیل خط هیدرولیک: این نوع فولاد از 304 یا 304L تولید می شود (“L” در اینجا به معنای محتوای کربن پایین تر از 0.03٪)است. قطرهای کوچک آن باعث دوام بیشتر آنها می شود، بنابراین برای خطوط سوخت و هیدرولیک مناسب است.

لوله های فولادی از جنس استنلس استیل: لوله های استنلس استیل با کربن کم از نظر بسیار قوی در کاربردهای هواپیما بسیار محبوب هستند.

 لوله فولادی سیاه، پایدارترین لوله ساخته شده با فولاد

لوله های فولادی سیاه نیز یکی از محبوب ترین انواع لوله های فولادی برای فروش در بازار جهانی است. آنها به دلیل راحتی و ثبات زیاد مزایای متنوعی را در مناطق مختلف ایجاد می کنند. لوله های فولادی سیاه که به عنوان لوله های فولادی خام یا لخت نیز شناخته می شوند و از جنس فولادی هستند که با هیچ نوع پوشش از جمله روی یا رنگ پوشانده نشده است. نام آن از پوشش اکسید آهن به رنگ تیره تشکیل شده است که در طی مراحل ساخت بر روی سطح آن شکل گرفته است.

کاربردهای لوله های فولادی سیاه

لوله های استیل سیاه در کاربردهایی که فولاد گالوانیزه مورد نیاز نیست استفاده می شود. این لوله ها به دلیل کیفیت اجزای فولادی، در مناطقی که نیاز به پایداری بالایی دارند به صورت زیر استفاده می شود:

حمل و نقل آب و گاز

لوله های ساخته شده از فولاد خام بسیار قوی هستند به طوری که برای انتقال پروپان و گاز طبیعی به منازل و ساختمانهای تجاری در مناطق روستایی و شهری و برای حمل بخار و هوا با فشار زیاد ایده آل هستند. همچنین می توان از آنها برای سیستم های آتش نشانی، توزیع گاز در داخل و خارج ساختمان ها و سیستم های فاضلاب استفاده کرد.

حمل و نقل نفت و گاز

صنعت نفت و گاز از لوله های فولادی سیاه بهره زیادی می برد زیرا آنها به حفظ بسیار کمی نیاز دارند. مردم غالباً از این نوع لوله ها برای حمل مقادیر زیادی از این مایعات به مکان های دور استفاده می کنند.

انواع مختلف لوله های فولادی سیاه

لوله های فولادی سیاه را می توان با توجه به شکل آنها طبقه بندی کرد. در بین این دسته بندی ها، بیشترین جستجوی لوله های فولادی سیاه برای فروش انواع گرد، مربع، مستطیل و بیضی شکل است. علاوه بر این ، برخی از لوله های فلزی سیاه به شکل خاص نیز وجود دارد.

لوله های فولادی دور سیاه اغلب در صنایع ساختمانی و اتومبیل مورد استفاده قرار می گیرند و بیشتر آنها برای انتقال آب و گاز بسیار مناسب هستند. لوله های فلزی سیاه و سفید به طیف گسترده ای از صنایع مانند پل، راه آهن و بزرگراه، لوازم خانگی و صنایع کشاورزی کمک می کند. همچنین لوله های فولادی مستطیل شکل برای زیبایی شناسی معماری و کاربردهای مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرند و لوله های فولادی سیاه بیضی به عنوان گزینه ای ایده آل برای قطعات و لوازم جانبی وسیله نقلیه هستند.

مزایای لوله های فولادی سیاه:

در برابر فشار زیاد مقاوم است به دلیل ساختار بسیار پایدار، لوله های فولادی سیاه هنوز هم می توانند تحت فشار بسیار خوبی از سطح داخلی یا خارجی و همچنین در محیط های شدید عملکرد خوبی داشته باشند. مواد لخت لوله های فولادی با استانداردهای بالا طراحی شده اند که باعث افزایش مقاومت کششی و بهره وری آنها می شود. بنابراین فشارهای نوسان یا فشارهای ناشی از شوک نمی تواند آنها را خم کند یا از بین ببرد. به عبارت دیگر، این لوله ها در حمل و نقل و سرویس ، ضد آب هستند.

ظرفیت حمل عالی

لوله های فولادی سیاه ظرفیت حمل بیشتری نسبت به سایر مواد با قطر خارجی مشابه دارند. از این رو، این لوله ها با فشار خاصی می توانند نازک تر تولید شوند.

یک مزیت دیگر که باید در اینجا ذکر شود این است که این نوع لوله های فولادی به تعمیر و نگهداری زمان و تلاش کمتری نیاز دارد، بنابراین می تواند به صرفه جویی در مقدار مشخصی از هزینه ها کمک کند.

معایب لوله های فولادی سیاه

در برابر خوردگی مقاوم نیست به دلیل عدم پوشش روی سطح، لوله های فولادی سیاه مانند سایر لوله ها در برابر خوردگی مقاوم نیستند. با توانایی مقاومت در برابر خوردگی کم، نمی توان از آنها در انتقال آب خالص استفاده کرد.

از نظر ظاهری کمتر جذاب است

به دلیل عدم گالوانیزه یا پوشش دادن آن با روی یا رنگ، لوله های فولادی سیاه از نظر ظاهری جذابیتی مانند سایر لوله ها ندارند. همچنین به دلیل عدم مقاومت فولاد در برابر خوردگی، لوله ها مستعد زنگ زدگی هستند و این باعث می شود جذابیت کمتری داشته باشند، مخصوصاً هنگام استفاده برای مدت طولانی.

لوله فولادی گالوانیزه، بادوام ترین لوله فولادی

لوله های فولادی گالوانیزه به عنوان گزینه ای برای لوله های مستقر در سرب اختراع شد که متداول ترین نوع لوله ها برای انتقال آب در قرن نوزدهم بودند. در دهه های 1950 تا 1960 لوله های گالوانیزه به طور گسترده ای برای خطوط آبرسانی و ساختمانهای خانگی استفاده می شدند. اگرچه امروزه به اندازه آن زمان محبوبیت زیادی ندارد هنوز هم لوله های فولادی گالوانیزه یکی از بهترین لوله های فولادی در بازار هستند.

لوله های فولادی وقتی از جنس فولادی هستند که با چندین لایه محافظ روی مذاب روکش داده شود به آنها لوله های گالوانیزه گفته می شود تا از زنگ زدگی و خوردگی لوله ها جلوگیری شود. وقتی برای اولین بار نصب می شوند، از نظر رنگ مانند یک نیکل به نظر می رسند.

کاربردهای لوله های فولادی گالوانیزه

لوله های فولادی گالوانیزه بیشتر به عنوان (انتقال آب گرم و گرم) و مصالح ساختمانی شناخته می شوند. آنها کاربردهای داخلی و خارجی زیادی دارند. لوله های گالوانیزه به طور گسترده در مناطقی به شرح زیر کاربرد دارند:

به عنوان مصالح ساختمانی و صنایع ساختاری

در صنایع مهندسی خودکار و عمومی

ساخت بدنه اتوبوس و ساخت بوگی راه آهن

به عنوان لوله های مجرا در بخش مخابرات

معایب لوله های فولادی گالوانیزه

خوردگی داخلی

اگرچه لایه روی محافظ روی سطح لوله های گالوانیزه می تواند برای مدت معینی از اکسیداسیون جلوگیری کند، اما این لوله ها به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض رطوبت، به ناچار دچار خوردگی می شوند. فرسایش روی اغلب از داخل به خارج از لوله ها اتفاق می افتد که مطمئناً جریان آب را محدود می کند، بنابراین فشار آب را پایین می آورد و در نهایت می تواند منجر به نشت یا حتی لوله شکسته شود. علاوه بر این، زوال معمولاً به طور ناموزون صورت می گیرد و منجر به توزیع نابرابر آب در خانه ها و ساختمان ها می شود.

تغییر رنگ آب

خورنده های لوله های فولادی گالوانیزه می توانند مواد و سرب را آزاد کرده و به داخل آب نشت کنند. این در نهایت می تواند منجر به تغییر رنگ و آلودگی آب شود. با مشاهده رنگ لوله ها می توانید این مسئله را تشخیص دهید.

لوله های درزدار

در این لوله ها در ابتدا ورق به شکل لوله شکل داده شده و سپس محل درز بوسیله جوش بهم پیوسته می شود.

لوله های درزدار که جوشکاری ورق بدون الکترود می باشدERW

لوله ها معمولا از اندازه ۱/۸ تا “۲۴ به این روش ساخته می شود.

ماده اولیه آن ورق رول شده Coil می باشد که پس از باز شدن از روی قرقره توسط غلطک های ویژه فرم داده می شود.

محل اتصال لبه ها با عبور از میدان الکتریکی و ایجاد مقاومت و تولید حرارت ذوب شده و بهم جوش می خورد

انداز ه و طول های متداول  لوله ها

لوله ها م یتوانند دارای مقطع دایره ای، مربع، مستطیل و بیضی باشند. لوله های با مقطع دایره ای دارای  بیشترین کاربرد هستند و به ندرت از لوله ها با شکل مقاطع دیگر استفاده م یشود. قطر لوله هایی که معمولاً مورد استفاده هستند بر حسب اینچ عبارتند از:

1/4 – 3/4 – 1/2 – 1/4 1 – 1/2 1 – 2 – 1/2 2 – 3 – 4 – 5 -6 -8 -10 -12 -14 -16 -18 و… می باشد

لوله گالوانیزه 4 اینچ

ضخامت 4 درپاد تبریز از لوله سیاه و طی فرآیند روی اندود تولید شده و در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مقاوم می باشد . لوله گالوانیزه 4 اینچ ضخامت 4 درپاد تبریز بیشتر برای انتقال حرارت ، گاز و آب استفاده می گردد . لوله گالوانیزه 4 اینچ ضخامت 4 درپاد تبریز در شاخه های ۶ متری با قطر1 اینچ تا 21.2 اینچ تولید می گردند . قطر این لوله ها معمولاً‌ قطر اسمی است که بزرگتر از قطر داخلی و کوچکتر از قطر خارجی است .

لوله مانسیمان 12اینچی

گونه ای از لوله های مانسیمان است که قطردهانه ی آن 12 اینچ می باشد وهمچنین اندازه ی این لوله بر حسب میلی متر90/323 می باشد در رده های مختلفی تولید می شوند  در رده های 20 و40 به طور معمول تولید عمده دارند.