سازه گلخانه

مقدمه:

گلخانه به انگلیسی Greenhouse یا Glasshouse نامیده میشود . یک گلخانه ( که همچنین خانه شیشه ای نیز نامیده میشود ) ساختار با دیوار و سقف ساخته شده عمدتا از مواد شفاف که مانند شیشه باشند دارد و در آن گیاهان نیاز به شرایط آب و هوایی تنظیم شده و خاصی دارند . تعریف علمی گلخانه را میتوان چنین گفت ” گلخانه یک ساختار پوشیده شده است که گیاهان را از شرایط محیطی و بیماری های بالقوه گسترده ای محافظت میکند ، محیط رشد مطلوب گیاه را ایجاد میکند و یک راه حل انعطاف پذیر برای کشت پایدار و کارآمد در تمام طول سال با تغییر شرایط آب و هوایی در فواصل زمانی مختلف ارائه میدهد .

لوله گلخانه ای عمدتا برای ساخت سازه های گلخانه که با دیوارها و سقفی که از مواد شفاف مانند شیشه یا پلاستیک ساخته شده اند مورد استفاده قرار میگیرد. در فضای گلخانه گیاهانی که به شرایط تنظیم شده آب و هوایی احتیاج دارند رشد می کنند. این سازه ها از سایزهای کوچک گرفته تا ساختمانهای با اندازه صنعتی متغیر است.

افراد زیادی هستند که گلخانه  را از قاب های پی وی سی ساخته و آنها را با ورق های پلاستیکی می پوشانند. اگر از پلاستیک محافظت نشده در برابر اشعه ماوراء بنفش استفاده نمی کنید، پوشش گلخانه احتمالاً یک سال دوام نخواهد داشت. البته مواد پلاستیکی خاصی وجود دارد که با صرف هزینه بالاتر در برابر اشعه ماوراء بنفش تا ۴ سال مقاومت دارد.

ساختار گلخانه که از لوله  تشکیل شده می تواند از آلومینیوم ، فولاد گالوانیزه ، چوب یا پلاستیک ساخته شود. هر ماده از ساختار و نوع پانل متفاوتی برخوردار است که با آنها بهتر کار می کند. به عنوان مثال ، فولاد برای ورق های پلی اتیلن یا پارچه های پلی وینیل کلرید (PVC) مناسب است.

 انتخاب مواد لوله کشی PVC همانطور که در مجراهای برقی و لوله های آب استفاده می شود ، به طور خاص برای افراد کم درآمد در کشورهای در حال توسعه مورد توجه قرار می گیرد زیرا مواد PVC ارزان و در دسترس در دسترس هستند. گلخانه برای رشد محصولات کشاورزی در مناطقی که مردم در آن زندگی می کنند ایده آل است.

بسیاری از گلخانه های شیشه ای تجاری یا گلخانه خانگی ، مجهز به تجهیزات پیشرفته ای برای تولید انواع سبزیجات یا گل های خاص هستند . گلخانه های شیشه ای با تجهیزاتی همانند لوله گلخانه ای ، قوطی گالوانیزه گلخانه ای ، اتصالات گالوانیزه گلخانه ای ، تجهیزات نصب و راه اندازی غربالگری ، گرمایش ، سرمایش خنک کننده ، نورپردازی مناسب گیاه مثل اشعه ماورا بنفش یو وی ساخته و تجهیز میشوند و میتوانند به صورت اینترنتی آنلاین توسط یک رایانه کنترل شوند تا شرایط رشد گیاه را بهینه سازند . سپس روش های متفاوتی برای ارزیابی درجه بهینه بودن شرایط گلخانه برای رشد گیاه و میزان میکروآلودگی گلخانه ای ( به عنوان مثال دمای هوا ، فشار بخار و… ) برای کاهش خطر تولید قبل از کشت یک محصول خاص مورد استفاده قرار میگیرد .

سازه گلخانه

تعریف گلخانه

گلخانه یا Green house به فضای محدودی اطلاق می­شود که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان از نواحی مختلف در طی فصول مختلف یک سال داشته باشد. طبق این تعریف از جمله عملکرد گلخانه، فراهم کردن شرایط محیطی لازم و مورد نیاز محصولی معین است. گل­خانه‌­ها بر حسب اینکه چه نوع مصالح ساختمانی در آن‌ها بکار برده شده‌است به نوع ثابت و متحرک تقسیم‌بندی می‌شوند. گلخانه‌­های ثابت، به گلخانه‌ هایی گفته می‌شود که مصالح ساختمانی بکار رفته در آن‌ها از جنس پایدار و با دوام باشد. پس باید سالیان سال از آن‌ها استفاده کرد.

سازه گلخانه

سازه گلخانه ای از چه موادی تشکیل می شود

در قاب بندی و استفاده از لوله گلخانه دسترسی به مصالحی که به عنوان سایدینگ استفاده می شود لازم است. اما یک فریم نامناسب می تواند به معنای یک قاب ناپایدار باشد که هرگز واقعاً تبدیل به یک سازه مناسب نخواهد شد. اگر قاب اولیه از سازه گلخانه ای به درستی ساخته نشود ، بعداً متوجه خواهید شد که دارای ترک و شکافهایی است که در برابر تهاجم حشرات و حیوانات کوچک عملا بی دفاع است.

برخی سازه های گلخانه به صورت کیت فروخته می شوند که هیچ گزینه ای برای انتخاب مواد قاب در اختیار شما قرار نمی دهند، اما اگر در حال ساخت گلخانه بر اساس سلیقه خود هستید، می توانید لوله  را از موادی که برای ساختار قاب استفاده می کنید انتخاب کنید.

در اینجا مواردی وجود دارد که باید با چهار گزینه رایج در زمینه برپا کردن گلخانه ها در نظر بگیرید: چوب ، آلومینیوم ، فولاد گالوانیزه و لوله پلاستیکی پی وی سی.

یکی از انواع پرکاربرد لوله سازه ای ،لوله های سازه ای گلخانه می باشد که در صنایع سازه گلخانه صنعتی و کشاورزی مورد استفاده عموم قرار میگیرد و بسیار مورد استقبال است.این لوله ها به علت وزن پایین نسبت به لوله های مانیسمان و بدون درز ،قیمت بسیار مناسب بسیار مورد استقبال مشتریان قرار گرفته است.

سازه های گلخانه ای در نمرات ۲ تا ۱۰ در ایران تولید و روانه بازار میشوند و سایز های موجود در بازار ایران از سایز ۱/۲ الی ۶ اینچ تولید میشوند.برای سازه سقف گلخانه از لوله های با سایز ۲میلی متر ،۲٫۳۵میلی متر و ۲٫۵ استفاده میشود در حالی که برای سازه ستون های گلخانه از سایز ۲٫۸ و ۳ میلی متر استفاده میشود.

سازه گلخانه

انواع گلخانه از لحاظ سازه

گلخانه ها بر اساس سازه آن ها به دو دسته تقسیم میشوند که عباتند از :

سازه گلخانه ای چوبی و سنتی

سازه گلخانه ای فلزی و مدرن

سازه های گلخانه ای چوبی

یکی از مواد که به عنوان لوله برای ساخت گلخانه به کار می رود یعنی چوب ، ماده ای طبیعی است که باعث ایجاد ساختار کلاسیک گلخانه ای می شود. اما چوب از نظر قاب برای گلخانه تا حدودی غیرممکن است، مگر اینکه سازه ای که در حال ساختن آن است بیشتر به یک اتاق آفتاب گیر شبیه باشد.

چوب از عایق مناسبی برخوردار است و ساخت و مونتاژ آن در قاب بسیار آسان است. اما گلخانه ها تر هستند ، فضاهای مرطوب و بیشتر چوب در نهایت با وجود ادامه رطوبت موجود در گلخانه ، دچار پوسیدگی می شود.

اگر از چوب به عنوان لوله برای ساختن گلخانه  استفاده می کنید ، یک گونه با مقاومت شناخته شده در برابر رطوبت و پوسیدگی ، مانند سرو یا چوب قرمز را انتخاب کنید. یا ، از چوب تصفیه شده شیمیایی که برای استفاده در فضای باز طراحی شده است بهره بگیرید.استفاده از سیلر هر چند سال باعث افزایش عمر آن می شود

گلخانه های چوبی همانطور که از اسم آن مشخص است از چوب ساخته شده اند. حداکثر ارتفاع این گلخانه ها ۳ متر میباشد.این نوع گلخانه برای به علت ارتفاع پایین برای بعضی از محصولات مانند گوجه فرنگی مناسب نمی باشد.

اسکلت اصلی این گلخانه ها از چوب با پوشش پلاستیک مـی باشد. ارتفاع در ایـن سازه هـا 2 تا 3 متر و سیستم گرمایی و تهویه مناسبی ندارد و بدلیل ارتفاع پایین مناسب کشت محصولاتی نظیر خیار و گوجه فرنگی نمی باشد. مزیت این گلخانه ها قیمت ارزان احداث هر واحد آن می باشد ولی بدلیل نامناسب بودن محیط داخلی برای رشد گیاه معمولاً میزان تولید در واحد سطح در مقایسه با گلخانه های مدرن بسیار کمتر است. بدلایل ذکر شده این نوع گلخانه ها توسعه نیافته است و گلخانه های چوبی که قبلاً احداث شده به تدریج به گلخانه های مدرن تبدیل می شوند.

سازه گلخانه

از مزیت های این گلخانه میتوان به ارزان قیمت بودن آن اشاره کرد ولی معایبی دارد که عبارت است از

نامناسب بودن محیط داخلی گلخانه برای رشد گیاهان

کم بودن تولید در واحد سطح نسبت به نوع دیگر

قابلیت کشت فقط برای تعداد محصول محدود

به علت معایبی زیادی که این نوع گلخانه ها دارند استفاده از آن ها کم است و افرادی هم که گلخانه ای چوبی داشته اند آن ها را به گلخانه ای مدرن وفلزی تغییر داده اند.

سازه های گلخانه ای فلزی یا مدرن

در این نوع گلخانه ها سازه اصلی و اسکلت گلخانه از لوله های گلخانه ای گالوانیزه می باشد.این گلخانه ها توسط پلاستیک های ضد اشعه فرابنفش پوشش داده میشوند و سیستم گرمایش و سرمایش آن ها بسیار مناسب می باشد.ارتفاع این گلخانه ها حداقل ۵ متر می باشد.بازدهی این گلخانه ها نسبت به گلخانه های چوبی بسیار بالا  می باشد.

اسکلت این گلخانه ها از فلز است که معمولاً با پلاستیک های ضد اشعه ماوراء بنفش پوشش و دارای سیستم گرمایشی و تهویه مناسب می باشد. ارتفاع این نوع گلخانه ها بیش از 5/4 متر است و بدلیل شرایط مناسب رشد گیاه در اینگونه سازه, عملکرد در واحد سطح نسبت به گلخانه های چوبی افزایش دارد.

اتصال قطعات در گلخانه های فلزی بوسیله پیچ ومهره(پرتابل)و یا استفاده از جوش می باشد. هزینه واحد گلخانه های پرتابل نسبت به سیستم جوشی 20-15% بیشتر است ولی نصب آن آسانتر و تغییرات در سازه راحت تر است. تیپ های مختلف سازه های موجود, مزایا و معایب  در جدول زیر نشان داده شده است.

سازه گلخانه ای از جنس آلومینیوم

آلومینیوم یک ماده بسیار سبک و عالی است – در نتیجه قرار گرفتن در معرض عناصر زنگ نمی زند و تجزیه نمی شود. اما آلومینیوم خیلی قوی نیست و در هنگام استفاده در قاب  به عنوان لوله گلخانه ای ، قطعات پشتیبانی باید یا از قطعات سنگین ساخته شوند یا برای مقاومت دو برابر شوند. با این حال، آلومینیوم بخاطر انعطاف پذیری مناسبی برای صفحه های شیشه ای یا پلی کربنات ارائه می دهد. آلومینیوم را می توان در هر رنگی که انتخاب کردید رنگ آمیزی یا آنودایز کرد.

سازه گلخانه ای از جنس گالوانیزه و استیل

سومین متریال برای سازه گلخانه ای یعنی فولاد گالوانیزه ماندگاری زیادی داشته و در عین حال  هزینه کمتری نسبت به بقیه مواد دارد. از آنجا که فولاد بسیار قوی و مقاوم است، گلخانه شما به قطعات قاب بندی کمتری احتیاج دارد، به این معنی که سایه های کمتری در گلخانه تشکیل می شوند. با این حال ، اکثر فریم های فولادی که به عنوان لوله گلخانه ای به کار می روند، به گونه ای طراحی شده اند که از فیلم های پلی اتیلن استفاده می شود تا از شیشه های جامد یا پانل های پلی کربنات.

گلخانه ها با قاب های فولادی گالوانیزه و پوشش فیلم پلی اتیلن در بین پرورش دهندگان تجاری محبوب هستند، اما در مکان های مسکونی به خصوص جذابیتی ندارند. یک از معایب بزرگ برای لوله گلخانه ای از جنس فولاد گالوانیزه این است که در نهایت پوشش گالوانیزه از بین می رود و زنگ می زند. لوله های سازه گلخانه لوله های فولادی گالوانیزه، لوله های توخالی و طولانی هستند که برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. آنها با دو روش مجزا تولید می شوند که منجر به لوله جوش داده شده یا بدون درز می شود. در هر دو روش ، ابتدا فولاد خام به شکل کارآمدتری قطع داده می شود.

لوله گالوانیزه گرم گلخانه ای PGCO به جهت آبکاری در دمای ۴۲۰ درجه سانتی گراد و با بهره گیری از پوشش روی zinc ، که با مولکولهای لوله سیاه فولادی ادغام شده است در برابر رطوبت توان تحمل بسیار بالایی دارد و زنگ نمیزند . عمر مفید لوله گالوانیزه گلخانه ای PGCO با آبکاری گرم بین ۲۵ تا ۳۰ سال است.

لوله گالوانیزه سرد گلخانه ای نیز جزئی از لوازم گلخانه محسوب میشود با این تفاوت که لوله گالوانیزه سرد فقط ۷ درصد از وزن لوله گالوانیزه گلخانه ای سرد ۲ میلیمتری را تشکیل میدهد و روکش روی آن با دمای کمتری آبکاری شده پس طبعا مقاومت کمتری دارد . عمر مفید لوله گالوانیزه سرد گلخانه ای PGCO نهایتا ۵ سال است

لوله گلخانه گالوانیزه از انواع لوله های پر مصرف در صنایع سازه گلخانه های صنعتی و کشاورزی بوده و به دلیل قیمت مناسب وزن پایین تر نسبت به لوله بدون درز و همچنین تنوع در ضخامت و وزن های متفاوت از محبوبیت بیشتری برخوردار می باشد.

نحوه تولید لوله های گلخانه گالوانیزه بصورت تولید لوله سیاه از ورق و بصورت درزجوش مستقیم می باشد که پس از تولید و تمیزکاری جهت گالوانیزه به وان مذسازه گلخانه ای روی منتقل گردیده و پس ماندگاری مدتی معین بصورت لوله گالوانیزه و با مقدار پوشش حداقل ۷۰ میکرون آماده جهت بسته بندی و فروش می باشد.

لوله های گلخانه گالوانیزه از سایزهای ½ الی ۶ اینچ تولید می گردد و از نمره ۲ الی نمره ۱۰ تولید می گردد.

ضخامت لوله گلخانه گالوانیزه ۲ میلیمتر ، ۲٫۳۵ میلیمتر و ۲٫۵ میل برای سازه سقف و ضخامت ۲٫۸ میلیمتر و ۳ میلیمتر برای ستون ها استفاده می شود.

لوله گلخانه در انواع لوله های سبک نیمه سنگین از لحاظ وزن و ضخامت تقسیم بندی می گردد.

بسته بندی لوله گلخانه گالوانیزه بصورت بندیل بوده و بر اساس وزن هر بندیل فروخته می شود.

لوله گلخانه گالوانیزه

انواع لوله گلخانه گالوانیزه

لوله گلخانه گالوانیزه سبک

لوله گلخانه گالوانیزه کشاورزی

لوله گلخانه گالوانیزه صنعتی

لوله گلخانه گالوانیزه سنگین

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل لوله گلخانه ، از پوشش گالوانیزه گرم استفاده می شود . لوله گالوانیزه سازه گلخانه ای به روش متداول استفاده از گالوانیزه گرم به روش غوطه وری و طبق استاندارد انجام می گردد .

سپس با کشش فولاد به داخل لوله بدون درز یا مجبور کردن لبه ها به داخل لوله و آب بندی آنها با جوش ، ساخته می شود. لوله های فولادی دایره ای  مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی و مشخصات مشتری برای مناطق کاربردی از جمله زیر استفاده میشوند که عبارتند از :

ساخت و ساز فولاد

ساخت پل

ساخت دکل

کشتی سازی

سیستم عامل های برون مرزی

کاربردهای ساختاری در صنعت نفت و گاز

سازه گلخانه

مزایای لوله گالوانیزه گلخانه ای

لوله گالوانیزه گلخانه ای PGCO دارای مزیت های بسیار زیادی می باشد. یکی از بهترین مزایایی که لوله های گالوانیزه داشته، روکش گالوانیزه آنها می باشد. زیرا روکش روی می تواند عمر این لوله ها را بسیار بیشتر نماید. معمولا لوله گلخانه ای PGCO به خاطر روکش روی که داشته، دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند. این موضوع باعث می شود که سال ها بتوان از این لوله بدون اینکه معیوب شوند، استفاده نمود. این موضوع هزینه های گلخانه را تا حدودی کاهش می دهد. بدین ترتیب معمولا از لوله گالوانیزه PGCO در احداث گلخانه های مختلف استفاده می شود. آبکاری لوله های گالوانیزه به صورت گرم نیز امکان پذیر می باشد. آبکاری گرم می تواند کیفیت این لوله ها را افزایش دهد. بدین ترتیب مصرف کننده از این لوله رضایت بسیار بیشتری خواهد داشت.

کدام سایز از لوله گالوانیزه گلخانه ای کاربرد بیشتری دارد؟

معمولا از همه سایز های لوله گالوانیزه گلخانه ای استفاده می شود اما طبیعتا برخی از سایز ها ممکن است کاربرد بیشتری نسبت به سایر سایز های موجود در بازار داشته باشند. سایز هایی که دارای کاربرد های بسیار بیشتری در صنعت گلخانه می باشند عبارتند از ¾ اینچ، 1/2 اینچ و 1 اینچ دارای کاربردهای بسیار زیادی می باشند. زیرا معمولا وزن سبک تری داشته و حمل و نقل و همچنین تغییر شکل آنها بسیار ساده تر می باشد. از طرفی برای نصب نیز سرعت عمل را بیشتر نموده و نیاز به زمان کمتری برای احداث گلخانه می باشد. بدین ترتیب معمولا اغلب افراد و شرکت هایی که گلخانه احداث می کنند، از لوله هایی با سایز های معرفی شده استفاده می کنند. البته سایر ساز ها نیز در سراسر کشور مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو شرکت های تولیدی سایزبندی لوله گالوانیزه گلخانه ای را به صورت کامل و بین 1/2 الی 4 اینچ این لوله ها را تولید و روانه بازار می کنند.