لوله خط مستقیم

مقدمه

خط لوله ، سیستم لوله ای  است که برای حمل مایعات مانند نفت ، گاز طبیعی یا سایر فرآورده های نفتی در مسافت های طولانی و اغلب زیر زمین طراحی شده است.

این بخش بسیار مهمی از تمدن مدرن است که اکنون هزاران سال از آن برای جابجایی آب استفاده شده است.

خطوط لوله معمولاً بیشتر از جاده ها یا کانال های باز هزینه دارند.

سالها طول می کشد و نظرسنجی ها و مطالعات زیادی انجام می شود و برنامه هایی برای تدوین یک برنامه جامع که ملاحظات اجتماعی ، توسعه ، محیط زیست و ایمنی لازم برای ساخت خط لوله را برطرف کند ، لازم است تا خط لوله ای تاسیس شود.

 با این حال میتوان با استفاده از مسیر های مستقیم و کوتاه تر هزینه تاسیس خط  لوله را کاهش داد.

احداث خطوط لوله بویژه برای پروژه های بزرگ آبرسانی یا نفتی ، فعالیت های بزرگی چند نظم و انضباطی است که شامل سرمایه گذاری مقادیر زیادی پول نقد و منابع دیگر است.

در ادامه انواع مختلفی از خطوط لوله خط مستقیم بر اساس مواد تولیدی ، ماده حمل شده و عملکرد لوله ها طبقه بندی می شوند.

لوله خط مستقیم

انواع خطوط لوله بر اساس مواد ساخت لوله

انتخاب مواد برای ساخت لوله ها بر اساس طراحی خط لوله ، نیروهای داخلی و خارجی ، تکنیک های اتصال و قرارگیری لوله، دوام ، نفوذپذیری و فرکانس نگهداری است.

خط لوله فولادی

لوله های فولادی برای خطوط لوله آب استفاده می شوند. لوله های با قطر بزرگ از فلز ساخته می شوند و می توانند در مسافت های طولانی گسترش یابند.

خط لوله چدنی

لوله های چدنی بیشتر از چدن خاکستری ساخته شده اند که برای آن ها از پوشش ها و روکش ها استفاده می شود تا مقاومت به خوردگی را بهبود بخشد. این نوع لوله ها در گذشته بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

با این حال ، امروزه از لوله های چدنی قابل انعطاف که نسبت به لوله های چدن برتر هستند استفاده می شود. چنین تیپ خط لوله ای برای انتقال آب ، گاز و فاضلاب مناسب است.

خط لوله پلاستیکی

معمولاً برای انتقال آب در مسافت های طولانی استفاده می شود. لوله های پلاستیکی مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش ، تاثیر شیمیایی دارند و کار با آن آسان است.

علاوه بر آن، وزن سبک آنها براساس نیاز ،  کار کارگران را آسان می کند که بتوانند در آن کار کنند. با این وجود ، مقاومت کششی کمی دارند و عملکرد ضعیفی در هنگام نوسان دما نشان می دهند.

خط لوله بتنی

لوله بتنی از ورق فلزی جوش داده شده با سطوح اتصال و بتن ساخته می شود. این نوع لوله برای خطوط لوله با قطر بزرگ که در مسافتهای زیاد گسترش می یابد مناسب است. لوله های بتونی گزینه مناسبی برای انتقال آب هستند.

لوله خط مستقیم

خطوط لوله بر اساس مواد منتقل کننده عبارتند از :

خط لوله آب

برای انتقال آب از کارخانه های تصفیه خانه به ساختمان ها استفاده می شود. به طور کلی ، چنین خطوط لوله هایی برای محافظت در برابر سرما  و یخ زدگی در زیر زمین  و زیر خیابان های شهر نصب میشوند.

اینلوله ها از جنس استیل ، چدنی و بتون تولید می شوند.

 خط لوله فاضلاب

از این نوع خط لوله برای انتقال فاضلاب استفاده می شود که از درصد بالایی از آب و درصد کمی از پسماندهای جامد تشکیل شده است. این لوله ها را می توان از بتن ، PVC ، چدن یا خاک رس بر اساس فشار در لوله و سایر شرایط تولید کرد. اندازه لوله ها با توجه به نوع مواد و فشار موجود در لوله کنترل می شود.

خط لوله نفتی

از فولادی ساخته شده است که برای آن از پوشش خارجی و محافظت کاتدی برای کاهش خوردگی خارجی استفاده می شود.

خطوط لوله نفت با جوش به یکدیگر وصل می شوند.

دو نوع خط لوله نفت وجود دارد:

خط لوله نفت خام – که نفت خام را به پالایشگاه ها منتقل می کند .
خط لوله محصول – که محصولات پالایش شده مانند بنزین را به بازار منتقل می کند.

خط لوله گاز

خطوط لوله تنها وسیله عملی حمل و نقل گاز طبیعی از روی زمین است زیرا سایر روشها مانند کامیون و قطار بسیار گران هستند.

خطوط جمع آوری و انتقال گاز از فولاد ساخته شده است در حالی که بیشتر خطوط توزیع از لوله های پلاستیکی انعطاف پذیر استفاده می کنند ، که به راحتی قابل جایگزاری بوده و دچار خوردگی نمی شوند.

خط لوله دوغاب

دوغاب ترکیبی از ذرات جامد و یک مایع معمولاً آب است. صنعت معدن و لایروبی از خط لوله دوغاب استفاده می کنند.

این خط لوله نفت و گاز طبیعی را از چاه نفت و گاز دریایی به خطوط لوله زمینی انتقال می دهد. این خط لوله در آبهای کم عمق  و در  کشتی های موجود در دریا برای نصب خطوط لوله زیر دریایی استفاده می شوند.

لوله خط مستقیم

خطوط لوله ( لوله خط مستقیم ) بر اساس عملکرد لوله به شرح زیر می باشد :

خط لوله انتقال

این خط لوله برای حمل و نقل نفت خام ، NGL ، گاز طبیعی و محصولات تصفیه شده برای مسافت های طولانی در سراسر کشورها و قاره ها استفاده می شود. اندازه خط لوله انتقال بیشتر از ۲۵٫۴ سانتی متر (۱۰ اینچ) است. خوردگی ، جوشکاری معیوب ، خرابی درز و خرابی مواد از علل عمده آسیب های خط لوله انتقال هستند.

خط لوله توزیع

این نوع خط لوله برای انتقال گاز طبیعی به منازل و مشاغل استفاده می شود. اندازه لوله های توزیع از ۱۲٫۷ میلی متر تا ۱۵۲٫۴ میلی متر است.

 خط لوله جمع آوری

خطوط لوله جمع آوری ، فرآورده های نفتی یا گازی را از چاه های موجود در زمین به انبار های  نفتی یا مرکز پردازش گاز طبیعی انتقال می دهد. قطر آنها از ۱۰۱ میلی متر تا ۳۰۴ میلی متر متغیر است.

لوله خط مستقیم

مراحل ساخت خط لوله

ساخت خطوط لوله با در نظر گرفتن نکات زیر می تواند انجام شود:

بررسی مسیر.

پاک سازی منطقه

حفاری کانال  و گودال

انتقال لوله ها ، اتصالات و سایر مواد به محل کانال و گودال مورد نظر.

قرار دادن خط لوله در امتداد کانال.

منعطف کردن  لوله های فولادی در محل با توجه به موقعیت کانال .

روکش کردن و بسته بندی کردن لوله های فولادی

اتصال لوله ها قبل از قرار دادن در کانال.

بررسی لوله از نظر نشت جوشکاری یا هر گونه نقص دیگر .

پوشاندن سنگرها توسط خاک و ترمیم زمین تا شکل اصلی آن .

افت فشار در لوله های مستقیم

جدول افت فشار لوله پلی اتیلن

هدف آزمایش محاسبه افت فشار لوله پلی اتیلن :

هدف از این آزمایش بررسی روابط بنیادین مقاومت اصطکاکی جریان بر حسب نوع آن آشفته یا آرام (لایه‌ای) بوده که با استفاده از تغییرات سرعت جریان و تغییرات افت فشار به کمک روابط وابسته می توان مقاومت اصطکاکی و برای جریان آرام ، ویسکوزیته و ضریب اصطکاک را بدست آورد.